Strategia działania


Zanim dostrzeżemy walory intelektualne nowo poznanej osoby, najpierw widzimy jej twarz, sylwetkę, uśmiech, oczy – i na podstawie pierwszego wrażenia nasz umysł nieświadomie dokonuje oceny. Młody wygląd to najważniejszy komponent atrakcyjności – ze skórą napiętą, bez zmarszczek, gładką, jędrną, świetlistą. Przyjmuje się, że procesy starzenia zaczynają się po 25 roku życia.


Głównym składnikiem skóry właściwej stanowi kolagen (70%) – zapewnia jej wytrzymałość i jędrność. Za elastyczność i sprężystość skóry odpowiada drugie białko – elastyna (5%). W skórze właściwej znajdziemy również kwas hialuronowy, który ma niezwykłą zdolność wiązania wody.
Dlaczego nasza skóra się starzeje? Otóż po 30 roku życia tracimy rocznie około 1% kolagenu i kwasu hialuronowego. Rozpad zaczyna przewyższać produkcję. I w tym właśnie momencie z pomocą naszej skórze przychodzi medycyna estetyczna. Najnowocześniejsze trendy to naturalne odmładzanie bazujące na pobudzaniu własnych komórek skóry ( fibroblasty) do odnowy i większej produkcji białek niezbędnych dla zachowania młodego wyglądu: kolagenu i elastyny.

Prześledźmy, jakie metody działania proponuje nam medycyna estetyczna by odmłodzić twarz:


1. Niszczenie w celu odbudowania. Organizm ma niezwykłe zdolności regeneracyjne. Jeśli się skaleczymy rana goi się samoistnie. Identyczne mechanizmy wykorzystuje medycyna estetyczna. W sposób kontrolowany doprowadza do niszczenia komórek po to, by wywołać procesy naprawy. Jest to niezwykle skuteczna metoda, dająca bardzo dobre i trwałe i spektakularne efekty. W taki sposób działają: frakcyjna RAFIOFREKWENCJA MIKROIGŁOWA, PEELINGI MEDYCZNE, LASERY FRAKCYJNE. Niszczą to co stare albo z bliznami czy rozstępami po to, aby odtworzyła się zdrowa, młodsza i o prawidłowej strukturze skóra. Takie niszczenie stymuluje wytworzenie czynników wzrostu, które pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny.

2. Kamuflaż – czyli maskowanie problemu. To dobra i często praktykowana metoda. Typowym kamuflażem jest stosowanie wypełniaczy. Stosujemy np. KWAS HIALURONOWY USIECIOWANY aby wypełnić bruzdę nosowo-wargową. Powstanie bruzdy jest bowiem wynikiem opadnięcia skóry policzków. Metoda ta kamufluje skutek. Jeśli chcemy zadziałać przyczynowo, warto przez podaniem kwasu hialuronowego przeprowadzić dwa zabiegi RADIOFREKWENCJI MIKROIGŁOWEJ, pobudzającej fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kwasów hialuronowych. Usieciowanych i nieusieciowanych. W praktyce jedynie kwas usieciowany ma znaczenie. Popularność nieusieciowanego to sukces reklamy. Nie ma on większego znaczenia praktycznego w estetyce – w kremie nie przenika do skóry gdyż ma zbyt dużą cząsteczkę, podany śródskórnie w iniekcji rozpada się po dwóch dniach.
Kwas hialuronowy usieciowany podany w iniekcji utrzymuje się w skórze od 12 do 18 miesięcy. Stosuje się różne stopnie usieciowania kwasu w zależności od miejsca podania. Inny w przypadku modelowania czy powiększania ust, inny do redukcji bruzdy nosowo-wargowej, linii marionetki, do redukcji zmarszczek palacza, czy kurzych łapek, jeszcze inny, najgęstszy przy wolumetrii.

3. Uzupełnianie ubytków. Metoda ta polega na zastępowaniu ubytków tkankowych poprzez wprowadzenie w ich miejsce „implantu” (np. KWASU HIALURONOWEGO USIECIOWANEGO) lub substancji silnie stymulującej odtworzenie własnej tkanki w obrębie ubytku (np. KWASU L-POLIMLEKOWEGO). Przykładem takiego uzupełniania jest niwelacja „doliny łez” czy zapadniętych skroni. Uzupełnianie ubytków to konieczny element skutecznego odmładzania twarzy i poprawa jej proporcji.
Inną bardzo dobrą metodą uzupełnienia ubytków jest zastosowanie NICI PDO. Pięknie i naciągają one skórę twarzy, nie zmieniając jej rysów. Efekt zabiegu jest bardzo naturalny.Nici podciągają tzw. chomiki, wypełniają bruzdę nosowo-wargową, linie palacza czy marionetki. Dodatkowo przez około 2 lata po zabiegu implantacji nici utrzymuje się efekt stymulujący fibroblasty do wytężonej produkcji kolagenu i elastyny. Na rynku mamy wiele rodzajów nici PDO: MONO, SCREW, BARB, itd. Ich wybór zależy od okolicy zabiegowej, nasilenia zmian w skórze, ilości potrzebnych nici.

4. BIOSTYMULACJA. W tej metodzie wykorzystuje się zazwyczaj LASERY O MAŁEJ MOCY – BIOSTYMULUJĄCE lub TERAPIĘ ŚWIATŁEM LED. Zabiegi te stymulują komórki do lepszej pracy, co wspomaga procesy gojenia się ran np. po zabiegach i poprawia kondycję skóry. Do metod stymulacji należy też MEZOTERAPIA OSOCZEM BOGATOPŁYTKOWYM, czyli zabieg w którym podaje się osocze z własnej krwi pacjenta, aby dostarczyć do tkanek naturalne czynniki wzrostu, oraz KARBOKSYTERAPIĘ, zabieg poprawiający mikrokrążenie, odżywienie i natlenienie tkanek.
Stymulująco działa również MEZOTERAPIA IGŁOWA oraz MEZOTERAPIA MIKROIGŁOWA DERMAPENEM. Nakłucia stymulują fibroblasty do wytężonej pracy i produkcji kolagenu i elastyny. Podana dodatkowo substancja czynna usprawnia mikrokrążenie i odżywia.

5. Osłabienie aktywności tkanek. Sztandarowym przykładem takiego działania jest TOKSYNA BOTULINOWA, powszechnie zwana BOTOKSEM. Podanie jej w niewielkich ilościach selektywnie paraliżuje mięśnie, co prowadzi do ich rozluźnienia i wygładzenia zmarszczek mimicznych. Twarz niemal od razu nabiera młodszego wyglądu. Efekt utrzymuje się około 6 miesięcy.