Strategia działania


Trądzik to choroba przewlekła, niełatwa do wyeliminowania i wymagająca kompleksowych działań. Na jego powstawanie ma wpływ nie tylko dojrzewanie, lecz także dieta, tryb życia i zanieczyszczenia środowiska.


Przyczyną powstawania trądziku jest nadprodukcja gruczołów łojowych i utrudnione eliminowanie ich wydzieliny. Nadmiar łoju stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii, które z kolei wywołują stan zapalny.
Jedną z bardziej popularnych metod oddziaływania na trądzik zapalny jest terapia lampami LED. Jeden mankament – dla uzyskania satysfakcjonującego efektu zabiegi należy powtarzać 3-4 razy w tygodniu. Sensownym rozwiązaniem są również PEELINGI MEDYCZNE, szczególnie w przypadku trądziku grudkowatego i zaskórników. Najlepiej sprawdzają się mieszanki alfa-hydroksykwasów z kwasem salicylowym. Ten drugi działa szczególnie skutecznie, ponieważ dobrze penetruje gruczoły łojowe i reguluje ich pracę.
Przy trądziku aktywnym dobrze sprawdzają się również OXYBRAZJA (mikrodermabrazja tlenem pod ciśnieniem) oraz INFUZJA TLENOWA. Obie metody wspaniale oczyszczają zapchane łojem pory i dotleniają skórę usuwając z niej martwy naskórek czyli siedlisko bakterii wywołujących trądzik - Propionibacterium Agnes.
Przy skórze grubej i tłustej proponuję zabiegi MIKRODERMABRAZJI KORUNDOWEJ i DIAMENTOWEJ. Obie usuwają martwy naskórek, zaskórniki i regulują wydzielanie łoju. Po tych zabiegach skóra staje się cieńsza, rozświetlona, oczyszczona z zaskórników.
W leczeniu trądziku stosuje się również farmakoterapię. Tą zostawiłabym na sam koniec. Gdy już naprawdę inne, przyjaźniejsze dla organizmu metody zawiodą. Najpopularniejszym lekiem na receptę jest pochodna witaminy A – izotretynoina – np. IZOTEK. Stosuje się ją doustnie przez okres 4-6 miesięcy. Lek ten wykazuje dużo niepożądanych działań ubocznych, negatywnie oddziałuje na cały organizm, zatem bezwzględnie należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego kurację. Podczas terapii izotretynoiną skóra staje się bardzo cienka i wrażliwa na urazy. Przeciwwskazane są wtedy właściwie wszystkie zabiegi na skórę (gdyż ją uszkadzają) poza bardzo delikatną MASKĄ TLENOWĄ.

W leczeniu blizn potrądzikowych świetne rezultaty daje RADIOFREKWENCJA MIKROIGŁOWA.
Przy aktywnej postaci i dużym nasileniu trądziku z powodzeniem używa się również lasera bromkowo-miedziowego.
Przy trądziku opornym na leczenie i nawracającym, warto zrobić testy nadwrażliwości pokarmowej.